Konec plastových brček, příborů a dalšího nádobí se pomalu, ale jistě blíží. A důvod je nasnadě: omezit spotřebu plastů, které dnes naši planetu doslova zahlcují. Jejich fragmenty se totiž nachází všude kolem nás, ve vzduchu, půdě a hlavně vodě. Představují tak velkou hrozbu nejen pro životní prostředí, ale i pro naše zdraví.
Překonejte pohodlí a lenost
Plasty na jedno použití nejsou ani ekonomicky výhodné, ani ekologicky ideální. Dlouho se rozkládají, často se jedná o dlouhá desetiletí či dokonce staletí. Svou výsadní pozici si však vydobyly díky naší pohodlnosti a lenosti. Každý z nás se s nimi setkává dennodenně – plastové nádobí používáme na svačinu, neobejdeme se bez něj na zahradních oslavách, při grilování či dětských narozeninách, plastové příbory tvoří běžnou součást rychlého občerstvení, plastové kelímky jsou zase nezbytností u tzv. take-away kaváren.
Buďte kreativní
Přitom existují daleko šetrnější alternativy, které se vyrábí z ekologičtějších materiálů. Plastové nádobí můžete zcela nahradit moderním bambusovým, skleněným či keramickým. Stejně tak dřevěné vařečky či nerezové naběračky zafungují jako ideální alternativa plastového náčiní. Svačinu nachystejte dětem místo do plastových krabiček do látkového pytlíku, který zvládnete ušít sami třeba ze starého trička. Stačí jen mít tvořivého ducha, trochu šikovné ruce a během chvíle vtisknete starému textilu nový život. Vaše dítko navíc získá skutečně originální kousek, který mu budou všichni závidět.
Nebojte se objevovat
Se vskutku zajímavým a originálním nápadem, jak omezit plastové příbory, přišel jeden indický vědec. Začal vyrábět jedlé lžičky z čirokové mouky s různými příchutěmi, které můžete jednoduše sníst. Pokud na ně zrovna nemáte chuť, nevadí, v přírodě se totiž rychle rozloží. Biologické nádobí se vyrábí i z cukrové třtiny a obilného škrobu, odolá vodě i tukům a ohřívat ho můžete dokonce v mikrovlnné troubě. Po použití ho navíc snadno a hlavně ekologicky zlikvidujete v zahradním kompostéru. Nebojte se objevovat nové alternativy. Možná vám uberou něco málo z vašeho pohodlí, ale zase nám jako lidstvu umožní tento ekologický přístup žít na planetě o něco déle a důstojněji, než dnes hovoří černé prognózy. A to za to přece stojí, nemyslíte?