Aktuality

Zajímavosti
27.3.2020
13:03

Světový den recyklace – kdy se slaví a jak se můžete zapojit i vy?

Už jste o něm slyšeli?

Otázka životního prostředí se čím dál častěji dostává do popředí zájmu. Všichni můžeme takřka v živém přenosu sledovat, jak rychle a jak intenzivně se naše planeta mění. Naše nezodpovědné chování na ní totiž zanechává pořádně hluboké stopy. Ve snaze na to upozornit byl stanoven Světový den recyklace, který připadá na 18. března. Už jste o něm slyšeli?

Recyklace jako záchrana lidstva?

Světový den recyklace se letos konal teprve potřetí, svou premiéru si odbyl v roce 2018. Vyhlašuje ho londýnská společnost The Global Recycling Foundation, která jím chce poukázat na důležitou roli, kterou recyklace sehrává pro naši planetu. Ačkoli recyklace odpadů životní prostředí přímo nechrání, zabraňuje alespoň jeho poškozování. Šetří totiž zdroje surovin, energie, snižuje množství emisí i spotřebu vody na výrobu nových věcí. Právě proto je klíčem k lepší budoucnosti nejen naší planety, ale i lidstva jako takového.

Když se planeta bouří

Každý rok vyprodukuje lidstvo po celém světě biliony tun odpadu. Z tohoto enormního množství se přitom daří recyklovat jen zlomek a zbytek končí na skládkách. Je proto nejvyšší čas, abychom začali přemýšlet o tom, co vyhodíme. Globální změna totiž může nastat jen tehdy, když všichni zaujmeme společný přístup. The Global Recycling Foundation proto apeluje nejen na světové vůdce, ale především na obyčejné lidi, kteří zbytečně plýtvají a zapomínají, že přírodní zdroje, které nám nyní planeta nabízí, nejsou nekonečné. Ba naopak – čelíme dnes klimatické krizi nevídaných rozměrů. Každý z nás může pozorovat, jak narůstá teplota, tají ledovce, objevují se častější požáry, dochází k rozsáhlým devastacím lesů. Pokud neuděláme změny, naše planety upadne do záhuby.

Se změnou začněte u sebe

Dobrá zpráva je, že se změnou můžeme všichni začít hned teď u sebe. Češi jako národ patří tradičně v třídění odpadu k těm nejlepším, každý z nás vytřídí průměrně přes 60 kilogramů plastů, papíru, skla. Na špičce se držíme také v množství vyprodukovaného odpadu. Stále ale jde dělat víc, mnohdy přitom mohou pomoci i drobné maličkosti. Zkuste si ráno u stánku odpustit kávu s sebou naservírovanou do plastového kelímku nebo v poledne oběd z plastové krabičky. Nebo, až zase budete dělat čistku vašeho šatníku, odneste vyřazené kousky do kontejneru na textil. Odkud poputují potřebným, vyrobí se z nich utěrky, hadry a další užitečné věci. Dokonale tak naplníte téma, v jehož duchu se letošní světový den nese, a sice hrdinové recyklace. Hrdinou se totiž v tomto ohledu může stát každý z nás – stačí jen chtít.

Nahoru