Třídění odpadu považují Češi skoro za samozřejmost, v této činnosti dokonce patříme k evropské špičce. Nedělá nám žádné problémy vynaložit alespoň malou námahu, projevit trochu dobré vůle a přispět tak ke zlepšení planety. Většina z nás se ale – často nevědomky – dopouští celé řady chyb, a tak v kontejnerech končí odpad, který tam vůbec nemá co dělat.
Základní teorie
Základní pravidla zná asi každý – do modrého kontejneru patří papír, do žlutého plasty, do zeleného sklo. Někde se můžeme setkat i s oranžovými nádobami, které jsou určené pro nápojové kartony, hnědými na biologický odpad, kam se vhazují zbytky jídel nebo zahradní odpad. Přibývají i červené kontejnery na drobné elektrické a elektronické zařízení, setkat se můžeme i s kontejnery na textil, do nichž lze odložit nejen oděvy, ale i boty, kabelky, hračky, doplňky nebo záclony a ložní prádlo.
Není papír jako papír
Že do kontejneru na papír patří noviny, časopisy, sešity a krabice, to je známá věc. Méně se však ví, že tady nemá co dělat mastný, mokrý, znečištěný odpad – tedy žádné použité plenky, kapesníky, hygienické potřeby, ale třeba ani krabice od pizzy, obaly od másla, pečící papír, fotografie nebo účtenky z termopapíru. Nelze je totiž už znovu recyklovat, vhoďte je proto do směsného odpadu. To stejné platí i v případě plat od vajec nebo ruliček od toaletního papíru, které se vyrábějí z několikrát recyklovaného materiálu, a tak už je není možné dál zpracovat.
Plasty – zátěž číslo jedna
Plasty představují pro přírodu největší zátěž, a tak bychom především na jejich třídění neměli zapomínat. Sáčky, folie, PET lahve navíc zabírají v našich popelnicích nejvíc místa, a tak se jejich třídění vyplatí i z tohoto hlediska. Do plastu nepatří mastné obaly se zbytky potravin, ať už jde o vaničky od sýrů nebo od másla, dále obaly od žíravin, barev, maziv nebo olejů. Tyto znečištěné věci mohou totiž recyklaci úplně znemožnit.
Porcelán ani keramika do skla nepatří
Lahve od vína, sirupů, sklenice od kompotů, marmelád nebo dětských přesnídávek mají v kontejneru na sklo dozajista své místo. Neházejte sem však rozbité hrníčky ani talíře, keramika a porcelán jsou totiž od skla zcela odlišné, vyrábí se úplně jiným postupem. Proto i malý porcelánový střípek může na třídící lince napáchat velké problémy a dramaticky zhoršit vlastnosti nových skleněných výrobků. Totéž platí i u zrcadel, automobilového skla, žárovek a zářivek či obalů od chemikálií a léků. Osvojte si tato základní pravidla a třídění bude daleko efektivnější!