Aktuality

Zajímavosti
29.8.2018
9:08

Třídění textilu – má to smysl!

97% textilu skončí na skládkách. Změňte to s námi!

Rozhodli jste se konečně udělat pořádek ve skříni a vyřadit přebytečné oblečení, které vám v šatníku jen zabírá místo? Pak zřejmě budete řešit otázku: kam s ním? Možností je nespočet, už dávno nemusí skončit jen v koši a následně někde na skládce. Můžete ho přenechat kamarádce, přeměnit ho v originální kousek, pokud vám tedy nechybí dávka šikovnosti, trpělivosti ani kreativity, nebo ho naházet do pytle a odnést do kontejneru na textil.

Učíme se pomalu

Zatímco jsme si už víceméně zvykli třídit sklo, papír i plasty a hodně se ujalo i třídění bioodpadu, v případě oblečení ještě máme hodně velké mezery. Recyklace textilu je totiž v Česku poměrně nový obor. Díky tomu, že kontejnery na textil rostou po republice jako houby po dešti, se ale čím dál více dostává do povědomí veřejnosti a lidé se do nich učí házet vytříděné oblečení. Nejen, že se tak zbavují kousků šetrně, aniž by zatížili planetu dalším odpadem, ale zároveň dělají také dobrý skutek. Oblečení se totiž dostane k těm, kteří ho opravdu potřebují. Prostřednictvím charitativních organizací může putovat do zemí třetího světa nebo poslouží lidem v nouzi.

Čas na změnu

To ale není všechno. Ani šaty, které se již nedají dále nosit, nezůstanou na zmar a neskončí někde na skládce. Dají se totiž zpracovat na další výrobky. A tak se z ponožky může stát náplň polštáře, z džínů izolace, z trika čistící utěrka, z plyšového medvídka vycpávka autosedaček a z utěrek a bytového textilu se může vyrobit papír nebo bankovky. Může. V Česku ovšem v odpadu skončí 200 000 tun textilií, z toho množství jen tři procenta hodíme do kontejneru na oblečení, to znamená, že pouhá tři procenta jsou použita znovu nebo recyklována. Zbylých 97 končí na skládkách, které se tak neustále rozrůstají a znečišťují vzduch i spodní vody. Tak, pojďme to společně změnit – máme nejvyšší čas!

Nahoru